İshal’e karşı önlem almak neden önemlidir ?

İshal’e karşı önlem almak neden önemlidir ?

Aşırı sıvı kaybının çok ciddi sonuçlar oluşturabilir.

Yaz aylarında görülme sıklığı çok  artan “ishal” ve  bu sorunu meydana getiren etkenler, tedavi yolları ve alınacak önlemler çok önemlidir. Bir kişinin gün içerisinde 4’ten fazla büyük abdestine çıkması ile birlikte yaşadığı bulantı, halsizlik, kusma, karın ağrısı, ateş ve yorgunluk, yaygın eklem ve kas ağrıları şikâyetleri yaşamasının ishal vakası olduğunun kanıtıdır. Bu durum ile karşı karşıya kalındığında hastanın en yakın sağlık birimine başvurması gerekir.

İshal sorununu ortaya çıkaran temel nedenler nelerdir ?

En başta beslenme alışkanlıkları gözden geçirilmeli, hijyen koşulları yetersiz olan, yeterince temiz yıkanmamış çiğ sebze ve meyveler, az pişmiş et, uzun süre beklemiş olan sütlü tatlılar, aşırı şekerli gıda tüketimi yaz ishallerini ortaya çıkartabiliyor. Bunun yanı sıra, yine hijyenik olmayan hamam ve/veya havuz suyuna maruz kalma ve kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de (özellikle kas gevşeticiler ve antibiyotikler) ishale neden olabiliyor”  Yaz ishallerinde en önemli noktanın hastanın sıvı kaybı olduğunu, bu kaybın karşılanması durumunda çoğu ishal vakasının kısa sürede tedavi edilebiliyor.  Hasta 3-4 gün ishal şikayeti yaşayıp aşırı sıvı kaybına da maruz kaldığı halde doktora başvurmamışsa ciddi vakalar yaşanabilir. Özellikle kalp ve böbrek sorunu bulunan yaşlı hastalarda ve 0-12 yaş çocuklarda yaz ishallerinin ihmal edilmemesi gerekir.

İshal göz ardı edilecek bir hastalık değildir, mutlaka hekime başvurulmalı. Ayrıca ishal olan bir kişi şekerli gıdalardan uzak durmalı, çiğ besinleri iyice temizlemeden yememeli, mümkün olduğunca dışarıdan yemek yemekten kaçınmalı ve bol su tüketmelidir. Ayrıca hasta her öğün bir tabak yoğurt yemeli bu bağırsak florasını düzenleyecektir.

Yorum gönder