Anti HBs Nedir? Ne İşe Yarar?

Anti HBs Nedir? Ne İşe Yarar?

Hepatit B virüsünde bulunan protein antijenlerden olan HBs tespit eden vücudumuz, virüse karşı savaşmak için anti HBs adı verilen antikoru üretmektedir.

Vücudumuzda anti HBs değerinin istenilen oranda olması virüsü taşımıyor olsak bile bu antikorlar sayesinde bağışıklık kazandığımız anlamına gelmektedir.  Bu sebeple anti HBs testi yapılır ve vücudumuzdaki antikor düzeyi incelenir.

Anti HBs Nedir? Ne İşe Yarar?

Hepatit B virüsü, karaciğer iltihaplanmasına yani halk dilinde sarılığa neden olan bir virüstür. Hepatit B virüsünün içinde antijen özelliğe sahip pek çok proteinden biri de HBs olarak adlandırılmaktadır.

Anti HBs, vücuda giren hepatit B virüsüyle mücadele eden antikor hücrelerinden birisidir.

Kişilerin bünyesine, bağışıklık sistemine göre değişiklik gösterse de virüs vücudumuza girdikten ve HBs antijen proteini farkedildikten sonraki 6 ay içerisinde vücudumuz anti HBs antikorunu üretmeye başlamaktadır. Anti HBs miktarı vücudumuzda yeteri kadar bulunursa hepatit B bir tehdit yaratamamaktadır.

Anti HBs Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Anti HBs testi, genelde hekimin şüphelendiğinde yapılması istenen bir testtir. Düzenli olarak yaptırılması gereken gerekmemektedir. Kişiden kan alınır. Laboratuvarda incelenerek kandaki anti HBs antikoru ölçülür. Yeteri kadar antikor varsa test pozitif, yeteri kadar yoksa negatif sonuç verilir.

Anti HBs Kaç Olmalıdır?

Anti HBs değerinin ≥10 mIU/mL olması kişide koruyucu düzeyde antikor olduğunu bizlere göstermektedir. Bu değerin<10 mIU/ml olması ise istenmemektedir.

Anti HBs değeriniz testlerde ≥10 mIU/mL ise pozitif, <10 mIU/ml ise negatif olarak gözükmektedir.

Bu yazımızla ilgili görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yorum kısmından belirtiniz.

 

 

 

Yorum gönder