Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği son yıllarda en popüler estetik uygulamalar arasında olmaya başladı. ”

Göz kapağı estetiği son yıllarda en popüler estetik uygulamalar arasında olmaya başladı. Çünkü göz kapakları yaşlanmanın ilk görülmeye başladığı yerdir. Göz kapağı derisi vücuttaki en ince deri olup altta – ki çok hareketli kaslara yapışıktır. Dolayısı ile her göz hareketi ile göz derisi biraz daha kırışır. Bu nedenle de ilk yaşlanma belirtisi göz kenarında, kaz ayakları dediğimiz bölgede olur. Gözü çevreleyen ona destek sağlayan yağ torbalarını göz kapaklarından ayıran zar vardır. Bu elastik zar bariyeri, gözün ilerleyen yaşla beraber gevşer yağ torbalarının yükünü taşıyamaz ve yağlar duvara doğru torbalanır.

Blefaroplasti göz kapaklarında sarkma, torbalanma, kırışıklık belirtilerinin cerrahi olarak düzeltilmesi işlemidir.

Kimlere Göz Kapağı Estetiği Yapılır?

Yaşlanmaya bağlı alt ve üst kapaklarında sark – ma sorunu yaşayan, yorgun göz ifadelerinden rahatsız olan yada estetik şikayetten ziyade daha yaşlı hastalarımızda üst kapak pilelenmesi hastanın görüş alanı ve görme kalitesini bozabilir. Bu sebepten dolayı da ameliyat tercih edilir. Bu hastalarımız blefaroplasti ameliyatından sonra çok mutlu oluyor. Dolayısı ile hastalarımızda hem canlı ve genç bir görünüm hem de görüş alanının ve göz korneasında düzelme görülür.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Blefaroplasti lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Önce hastamıza oturur pozisyonda gözün doğal kıvrımlı hatlarında operasyon öncesi cisimle ve vakumla kesi yapıyoruz. Kesi için bistüri yada kater adı verilen ısı ile kesi yapılarak cihaz kullanıyoruz. Ameliyat yaklaşık (iki göz) 45 dakika 1 saat kadar sürüyor. Dikişlerimiz göz kapağının kıvrımlı bölgesinde saç teli inceliğinde mikroskop altında atıldığı için iz kalmıyor. Hastamıza ilk bir iki gün sızma ve morarmayı önlemek nedeniyle buz uygulaması öneriyoruz. İlk 4-5 gün banyo yaptırmıyoruz. 1 Hafta sonra dikişleri alıyoruz. Hasta 1 hafta içinde rutin hayatına rahatlıkla dönebiliyor. Operasyondan 1 ay sonra ameliyatın izleri kaybo – lup görüntü olarak en iyi hali olmaktadır.

Blefaroplasti Riskli Midir?

Göz kapağı estetiği bu cerrahi ile ilgilenen ve tecrübeli ellerde riskleri çok düşük olan bir operasyon – dur. En sık görülen etki hafif morluk, kesi bölgesinde sızıntı şeklinde kanamadır ve bu çoğunlukla geçicidir. Çok nadir literaturde görülen şiddetli kanamalar ve enfeksiyon sonrası tehtit edebilecek durumlar bildirilmiştir. Birde üst kapağın fazla alınması sonucu gözün yeterince kapanmamasına bağlı batma ve kornea problemleri olabilir. Ancak tecrübeli ve dikkatli ellerde yapılan blefaroplasti ameliyatı neredeyse göz doktorlarının en az riskli dediği göz ameliyatlarındandır

Yorum gönder