Prof. Dr. Sadık Ersöz Kimdir?

Prof. Dr. Sadık Ersöz

Prof. Dr. Sadık Ersöz Kimdir?

1962 Ankara doğumlu olan Prof. Dr. Sadık Ersöz, ilk orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Genel Cerrahi Uzmanlık eğitimini almıştır.

Amerika Birleşik Devletlerinde Pittsburgh Üniversitesinde 2 yıl süreyle Organ Nakli, Karaciğer, Safra Yolları Cerrahisi üst ihtisası yapmıştır. (Pennsylvania Eyalet Lisans no: MT 027303T). Dünyada ilk karaciğer naklini 1963 yılında gerçekleştiren ve bu konuda en önemli isim olan Prof. Dr. Thomas Starzl’ın son asistanlarındandır.

Amerika’daki eğitimi sonrasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmalarına devam etmiş ve Ankara Üniversitesinde yapılan ilk karaciğer naklini 1994 yılında henüz bir genel cerrahi uzmanı olarak görev yaparken kadavra vericiden başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Daha sonra 1997 yılında Doçent, 2003 yılında Profesörlüğe yükseltilmiştir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2006-2009 yılları arasında Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı seçilmiş ve 2011 yılında Ankara Üniversitesindeki görevinden ayrılmıştır.

Ankara’nın ilk özel hastane böbrek nakli programını ve  ilk karaciğer nakli programını kurmuştur. 2015 yılına kadar Medicana International Ankara Hastanesinde Organ Nakli Merkezi Direktörü ve Cerrahi Bölümler Başkanı olarak görev yapmış ve çok sayıda organ nakli ameliyatını ekibi ile birlikte tamamlamıştır. Ayrıca 2016 yılında Ufuk Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı olarak böbrek nakli merkezini kurmuştur.

Arnavutluk Cumhuriyetinde ilk böbrek naklini 2007, ilk karaciğer naklini ise 2013 yılında başarılı bir şekilde yapmış ve Cumhurbaşkanı Bujar Nishani tarafından 2015 yılında üstün hizmet madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Avrupa Uzmanlar Birliğinin Organ Nakli Cerrahisi bölümünde Türkiye’ yi 10 yıl (2009 – 2019) süreyle temsil etmiştir ve sınav jüri üyesi olarak görev yapmıştır. Avrupa Organ Nakli Cerrahisi Onursal Diplomasını alan ilk Türk cerrahtır.

Karaciğer, safra yolları ve pankreas cerrahisinde uzmanlaşan Prof. Dr. Sadık Ersöz organ nakli cerrahisinin Türkiye’de gelişiminde önemli rol oynamıştır. Bu konularda yayınlanmış olan yurt içi ve yurt dışı çok sayıda çalışması bulunmaktadır.

Yorum gönder