Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi

Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi

Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi, Üniversitemiz Tıp Fakültesi İbni Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesi 16 katlı 4 bloklu olup 1286 yatakla Sıhhiye Kampüsü içinde 13 Mart 1985 tarihinde 22 klinikle faaliyete geçmiştir. Günümüzde ise hastalarımızın daha rahat ortamlarda kalmaları için odalar ve yataklar revize edilmiş, bu nedenle yatak sayısı 936 yatağa düşürülmüştür. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesinde yılda ortalama 600.000 hastaya poliklinik hizmeti, 35.000 hastaya yataklı tedavi hizmeti verilmektedir. Ayrıca son teknoloji kullanılarak robotik cerrahi dahil ortalama 50.000 ameliyat yapılmaktadır.

Hastanemiz yataklı servisleri A-B-C-D olmak üzere dört bloktan oluşmaktadır. A-B-C bloklar katlara göre Ana Bilim/Bilim dallarına tahsis edilmiştir. D bloklar 2’si süit olmak üzere 54 yataklı olup, hastanemizin tüm bölümlerinden hasta kabul edilmektedir.

2004 yılında açılan ve bir tünelle İbni Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesine bağlanan ve üç bloktan oluşan Akademik Yerleşke’de Öğretim Üyeleri Polikliniği, Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü yer almaktadır.

Acil Servisimiz 2006 yılında yenilenerek yılda yaklaşık 45.000 hastaya tedavi hizmeti verilmekte, tüm tetkik ve değerlendirmeleri (Laboratuvar ve Radyolojik incelemeleri) aynı bina içerisinde yapılabilmektedir.

Türkiye’nin en modern hastanelerinden birisi olduğunu gururla söylediğimiz hastanemizde, halkımıza nitelikli ve kaliteli sağlık hizmeti sunabilmek için açıldığı ilk günden itibaren bilimsel ve teknolojik gelişmeler yakından takip edilmektedir.

Hastanemiz içerisinde her türlü teknik donanıma sahip olan Hasan Ali Yücel Konferans Salonu hizmete girdiği günden itibaren yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim insanın katıldığı bilimsel toplantılara ev sahipliği yapmıştır. Bu toplantılarla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezuniyet Sonrası Eğitim alanında da önemli ve saygın bir yere sahiptir.

Hastanemizi planlı bir şekilde hedeflerine ulaştırmak için çalışmak, maddi kaynakları ve insan kaynaklarını örgütlemek, bu kaynaklardan en iyi şekilde nasıl yararlanacağını belirlemek, üretim ve sunumda verimliliği artırmak için kalite çalışmaları aktif bir şekilde devam etmektedir. Organizasyon ve hasta odaklı komiteler tarafından araştırma ve geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

Yorum gönder