Diyetisyen Ayşenur Ulucan Yazdı….İftar’da dikkat Edin

Diyetisyen Ayşenur Ulucan Yazdı….İftar’da dikkat Edin

İftarda gözüm dönüyor neyi nasıl ve ne zamana yiyeceğimi şaşırıyorum. Biraz kaçırıyorum sanırım ama iftarda sağlığımı korumak neyi ne zaman ve ne kadar yiyeceğimi bilmiyorum? ????‍♀️? Diyenlerdenseniz eğer endişelenmeyin bu yazı tam size göre?

Step 1: Öncelikle öğünü tüketmeye başlamadan 1 su bardağı ılık su içmek ve öğüne sağlıklı bir çorbayla başlamak daha az yemenizde etkili önemli bir adımdır. ‼️İftarda bu suyu yemek aralarına yayarak yudum yudum içmenizi öneririm. Çünkü gün içinde ihtiyaç duyulan besin öğelerini alma vaktidir iftar ve su ile mideyi doldurup vücudun beslenmesini engellemeyelim ??
Sonra 1-2 zeytin veya hurma yenebilir.
?Sonra çorba. Çorbalarınız 1-1.5 kepçe( 1 orta kase) çok geçmesin bu porsiyon yaklaşık 70 kaloridir ve 1 dilim ekmek demektir. 2 kase çorba içecekseniz eğer öğününüzdeki 1 dilim ekmeği yemeyin. ? ⏰Çorba hakkınızı da içince 5-10 dk. ara verilir. (Evde hafif aktivite veya ibadet) Amaç: mideyi biranda strese sokmamak ve vücudu, ihtiyacı olan makro-mikro nütrientlerin sindiriminde ve vücuda geçme sürecinde zorlamamak.

Step 2: Artık hafif tok ve dinlenmiş bir midemiz var.?
?????Sonra et yemeği veya etli sebze yemeği, salata ve bir veya birkaç dilim tam tahıllı ekmek veya aynı değerde pilav/makarna(bulgur pilavı ,kepekli makarna gibi lif ve mineral değeri ve tok tutma gücü daha fazla olanlar seçilerek) tüketiyoruz.

????? Ve sofradan kalkıyoruz çünkü yemekleri uzun süre gördükçe yeme isteği tetikleniyor. ? ✉️?İftarda bir anda büyük ve çok porsiyonlar veya gün içinde ihtiyaç duyulan enerjiyi almak için vücudun yöneldiği aşırı şerbetli ağır hamur tatlıları yemek yerine :
✅iftarda küçük ve dengeli porsiyonlarda, belirtilen sırayla yiyip ✅iftardan 1.5 saat sonra 1 ara öğün yapıyoruz . Sonra hala doyulmadıysa biraz su içip 5-10 dk. bekliyoruz ve hala çok açsak 1 ara öğün daha yiyip sahura kadar uyuyoruz
(Ara öğünden kastım 1 fincan kahve+2 kuru kayısı/incir vb. Veya 1 bardak kefir+1 avuç leblebi veya 1 küçük meyve gibi) ??‍♀️??Ramazanda evde biraz hareket etmek veya ibadetleri yerine getirmek sindirime ve vücudun, ruhun dinlenmesine yardım eder?
#iftardabeslenme #diyetisyen #diyet #ramazandabeslenme

Diyetisyen Ayşenur Ulucan

Yorum gönder